Výroba klarinetového soudku

Soudek pro Bb klarinet Buffet Crampon RC & Vandoren BD5

     Ve spolupráci s Alešem Hejcmanem (sólo klarinetista Smetanovi filharmonici) jsme vyvinuli soudky 61-65mm pro snazší intonaci s hubicí BD5 a nástrojem RC Buffet Crampon. Tento soudek je funkční i s jinými modely Buffet Crampon (RC, RC Prestige, Divine, R13, Festival a hubicemi Licostini, Vandoren B40, B45). Soudek je vyráběn ve své základní podobě z grenadillu (Dalbergia melanoxylon) bez kroužků, jeho vrtání mu propůjčuje nezaměnitelnou barvu což dodá klarinetovému tónu patřičnou jasnost. Jeho předností je snadná artikulace a snadný ozev. Je vhodný pro komorní, orchestrální i sólovou hru. Jelikož při výrobě soudku existuje spousta proměnných parametrů nelze se bavit o univerzálním soudku. Proto doporučuji soudek vyzkoušet a doladit přímo u nás.

Na výběr je pak výroba z několika druhů dřeva:

  • Curupay
  • African blackwood – Grenadill
  • Exotic ebony
  • Cocobolo

Také je možnost instalování pozlacených, postříbřených nebo niklovaných kroužků. Popřípadě jejich Cryo úprava.

Soudky pro další klarinety

     Poslední počin ve vývoji soudků je spolupráce s Tomášem Kopáčkem (první klarinetista České Filharmonie). Díky jehož drobnohledu se snažíme najít optimální kombinaci vrtání, dřeva a dalších proměnných parametrů, které významně ovlivňují zvuk a intonaci klarinetu. Díky tomu vzniká testovací sada, podle které je možno rychle určit, jak bude soudek odvrtán, aby měl optimální charakteristiku.

Dále pak vyrábíme kopie soudků, které již nejsou komerčně dostupné (Selmer 9, 9*) nebo náhradu za prasklý soudek. Na požádání je možné připravit soudky potřebné délky. Je však nutno doladit u nás s Vaším nástrojem.